Posłuchaj miejsca, w którym mieszkasz.

Celem akcji jest znalezienie dźwiękowych symboli polskich miast, miasteczek oraz wsi i zachęcenie ich mieszkańców do wsłuchania się w melodie miasta, do poznawania jej historii nie tylko przez obraz ale również i dźwięk do poznawania współczesnej historii z „zamkniętymi oczami”. Które dźwięki i odgłosy charakteryzują np. Łódź czy Poznań, ich historię, kulturę, życie współczesne? Które z nich tworzą niepowtarzalny urok i klimat miasta? Są to dźwięki i odgłosy: hejnałów, zegarów z kurantami, dzwonów, grających pomników i instalacji, które tworzą niepowtarzalna melodie miejsca w którym mieszkamy.

 

W każdej miejscowości znajdują się obiekty z dźwiękowymi symbolami. Jednym z najpopularniejszych dźwiękowych symboli jest Hejnał z wieży Mariackiej w Krakowie (niezwykła historia urwanej melodii). W Warszawie możemy usłyszeć katarynkę na Starym Mieście, ławeczki z muzyką Chopina zlokalizowane w 15 miejscach w Warszawie, zegar z kurantami w Urzędzie Dzielnicy Wola, Grający Pomnik Praskiej kapeli Podwórkowej, itp. Są również mniej znane lecz również wartościowe, o których warto opowiadać i które warto promować . Z jakim faktem historycznym związana jest dany dźwięk lub melodia? Kto ją napisał? Kto stworzył muzykę i tekst? Dlaczego właśnie ta piosenka została wybrana? Kto był inicjatorem przedsięwzięcia? „To jedynie niektóre z pytań nad którymi warto się zastanowić, pomyśleć a nawet poszukać odpowiedzi, warto zachęcić aby mieszkańcy małych i dużych miast i wsi posłuchali „melodii” i historii z tą melodią związanych miejscowości w których mieszkają. Poprzez dźwiękowe symbole dzieci, młodzież i dorośli mogą poznać historię swojego miasta z innej perspektywy. Rozpoznając dźwiękowy symbol swojego miasta człowiek utożsamia się z miejscem z którego pochodzi. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego że dźwiękowe symbole miast są jednym z elementów kształtowania się tożsamości człowieka”

 

Posłuchaj Krakowa, Posłuchaj Wrocławia, Posłuchaj…… miejsca w którym mieszkasz. Podziel się melodią miasta z słuchaczami w całej Polsce. Nagraj dźwięk obiektu, zrób zdjęcie, napisz kilka słów o dźwiękowym symbolu i prześlij na AudioMapę.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież z całej Polski oraz wszystkich zainteresowanych akcją do przesyłania swoich propozycji i do wspólnego tworzenia AudioMapy dźwiękowych symboli. Swoje propozycje można przesłać za pomocą aplikacji mobilnej na smartfona dostępnej w googleplay lub w tradycyjny sposób na adres redakcja@mimamo.pl